Balta dupa ploaie

Moderator: iags2003

Balta dupa ploaie

Mesajde valivarona » 10 Feb 2014 12:24

Salut,

Se pare ca dupa fiecare ploaie, sau in cazul de fata, dupa ce s-a topit zapada se formeaza o mare balta in fata blocurilor.

Din cate am inteles canalizarea este subdimensionata.

Ce e de facut? Cu cine ar trebui sa luam legatura pentru a rezolva aceasta situatie neplacuta?
valivarona
Site Admin

Re: Balta dupa ploaie

Mesajde Alina Trifanescu » 10 Feb 2014 20:05

Buna,
Am incercat sa ma interesez de cand m-am mutat aici,in legatura cu aceasta balta de la intrare.Am inteles ca pentru aceasta problema trebuie sa ne adresam primariei Popesti-Leordeni.
Daca altcineva are alta informatie,ar fi bine sa ne spuna si noua ca sa stim unde trebuie sa facem o sesizare.
Asta in cazul in care mai intereseaza si pe altcineva din acest ansamblu,deoarece am observat ca toata lumea vizualizeaza subiectele,dar nimeni nu-si spune parerea.
Deci va rog,haideti sa comunicam,macar atunci cand apar probleme de genul acesta de exemplu.
Va multumesc.
Alina Trifanescu

Mesajde alinpopa » 08 Mar 2014 01:52

Buna ziua,
Putem reface canalizarea din fata blocului pe cheltuiala noastra? Cam cat ar costa? Daca stam pe baza primariei vom ajunge sa purtam barbi mai bogate ca a membrilor ZZ Top.
Presupun ca am putea vorbi cu Marius sa vedem daca ne poate ajuta in sensul asta. Ma gandesc ca are acces la utilaje si mana de lucru.
O seara frumoasa,
Alin, ap 5
alinpopa

Mesajde GIANINADUMITRU » 09 Mar 2014 09:25

Buna ziua,

In legatura cu balta din fata complexului cred ca este de datoria primariei sa isi faca treaba. Suportam destul faptul ca avem parte de noroi, praf , zgomot si alte mizerii ... Personal am facut sesizare la Primarie si mi s-a dat un raspuns ca pentru copil idiot.Adica la modul :"atat putem atat facem pentru ca sunt santiere". Tipic romanesc!
Desi cred ca tot deranjul ar trebui sa fie suportat de dezvoltatorii pe care, daca as fi primar i-as pune sa platesca taxe grele pentru mizeria pe care o fac, pentru distrugerea drumului (pe care eu ca primarie l-am reparat si tu ca un nesimtit distrugi fara sa repari ) pentru curatenia suplimetara pe care trebuie sa o fac, si asa mai departe.
Propunerea mea este sa facem o sesizare scrisa semnata de toti locatarii acestui complex cu care sa mergem in audienta la primar (se ofera cine poate/doreste sa mearga in aceasta audienta, dar cu cat vom fi mai multi cu atat mai bine.Eu vin sigur!). Banuiesc caa toti dorim acelasi lucru , din acest punct de vedere...
In plus nu cred ca ar ramene indiferenti daca am aduce si vreo 2-3 televiziuni , care sa arate cum se face treaba in Popesti si ce face primaria pentru platitorii sai. Si sa facem reclamatie la Administratia de mediu ...nu stiu sigur cum se numeste institutia care se ocupa de calitatea mediului...
Ganditi-va ca vine vara si in caz de ploaie balta zace in strada pana se impute efectiv si se evapora intr-un final, iar praful in casa, daca lasi geamul deschis o jumatate de ora este de un deget pe mobila. Nu mai vorbim de masini pe care niciodata nu le poti avea curate.Dar mai important este ce respiram!Sa mai vorbim si de apa mizerabila de la robinet pentru care platim bani grei si nu poti sa o foloseti mici macar la mancare, dar sa o bei?

De aceea propun sa ne unim fortele si sa nu mai acceptam sa primim firimituri de la cei pe care-i platim cu taxe enorme. Sa cerem ceea ce suntem indreptatiti sa cerem: conditii civilizate de locuit! Eu nu sunt de acord sa platesc nici macar un centimetru de drum sau canalizare. Poate ca nu stiti ce inseamna o lucrare de asemenea anvergura? Nu schimbam un bec...

Legat de drumul de acces in complex banuiesc ca acesta are un termen de garantie si poate o discutie cu Marius Busu ar fi utila in acest sens. Caile de acces sunt parte a ofertei facute la vanzarea apartamentelor si daca dupa nici un an de la darea in folosinta a acestui drum au inceput sa apara gropi, atunci inseamna ca lucrarea a fost de mantuiala si trebuie refacuta de catre acesta ( in principiu firma care a realizat betonarea drumului). Aceasta problema este similara situatiei in care v-a cazut tencuiala de pe perete...atunci v-ati indrepta cu solicitare catre dezvoltator.

Multumesc si sper ca impreuna sa realizam ceva mai bun pentru noi!Daca tot suntem aici, macar sa nu ajungem sa ne dam cu pumniii in cap si sa ne intrebam cine ne-a pus sa cumparam apartament in mizeria asta?
Imi dau seama ca in tara asta totul are un pret , iar pentru noi pretul este acela de a ne unii si de a lupta pentru drepturile noastre , nu sa dam bani. Dam destul , nu credeti?
Multumesc
Gianina
GIANINADUMITRU

Mesajde Alina Trifanescu » 09 Mar 2014 11:46

Buna ziua!
Strada Drumul Fermei nu are infrastructura de utilitati(canalizare).Rezolvarea acestei probleme cu banii nostri ar fi un pic imposibila.Solutia pentru rezolvarea acestei situatii cade exclusiv in sarcina Primariei si a Consiliului Local Popesti-Leordeni.
Oare de ce mai platim impozite in Popesti-Leordeni?Sa ne rezolvam problemele singuri si pe banii nostri?
Daca e asa,eu zic sa construim pe banii nostri si o scoala,un spital,poate un aeroport.Ce ziceti?
Este clar ca nu toti cei care locuiesc in aceste ansambluri de blocuri nou construite nu au domiciliu aici(este clar ca votul lor nu conteaza),dar toti platesc impozite la primaria Popesti-Leordeni.
Aceasta este parerea mea.
Va multumesc.
Alina Trifanescu

Mesajde ElizaIonela » 16 Iul 2015 12:44

buna,

eu am achizitionat un apartament in astrelor, blocul 10 si urmeaza sa ma mut prin octombrie (sper). dupa ce am citit ce ati scris aici am cazut usor pe ganduri si am inceput sa ma indoiesc de alegerea facuta. poti sa imi dai mai multe detalii despre acest proiect?

multumesc frumos,
Eliza
ElizaIonela

Înapoi la Probleme vecinatate